Miluś

Mały Żołnierz walczący z Neuroblastomą

 

Podstrony:

 

Broviac


Co to jest BROVIAC ?

BROVIAC jest to dożylny cewnik (kateter) tunelowy, zbudowany z miękkiej, specjalnego rodzaju gumy (silikonu), pozwalający na pobieranie lub podawanie krwi, podawanie płynów i leków dziecku, bez potrzeby każdorazowego zakładania wenflonu. BROVIAC jest wprowadzany bezpośrednio do żyły centralnej, zwykle w okolicy szyi, górnej części klatki piersiowej lub pachwinie. Cewnik jest wystarczająco długi, aby dotrzeć do dużej żyły wchodzącej do serca. Pozostała część cewnika tworzy tunel pod skórą i wydobywa się na piersi lub udzie z dala od miejsca, gdzie wchodzi on do żyły. Teoretycznie zapobiega to przedostawaniu się bakterii do centralnej części cewnika. Wokół cewnika znajduje się mały mankiet, zostaje on schowany pod skórę na głębokość ok. 2 centymetrów od miejsca, w którym rurka wychodzi na zewnątrz. Tkanki dziecka przyrastają do tego mankietu co powoduje, że cewnik staje się bardziej stabilny, zmniejsza to ryzyko jego przypadkowego wyciągnięcia. Mankiet również działa jako bariera na zakażenia. Na zewnątrz znajdują się 1, 2 lub 3 ujścia.

BROVIAC stosuje się, gdy zachodzi potrzeba dłuższego leczenia, częstego podawania leków i płynów lub pobierania próbek krwi, np. podczas chemioterapii, a także gdy istnieje konieczność szybkiego podawania dużych dawek leków bezpośrednio do żyły centralnej.

Zabieg założenia cewnika jest najczęściej przeprowadzany przez chirurga na sali operacyjnej. Dziecko najprawdopodobniej poddane zostanie znieczuleniu ogólnemu, czyli będzie całkowicie uśpione. Dodatkowo, lekarz będzie musiał użyć promieniowania rentgenowskiego (fluoroskopii) podczas wprowadzania linii - coś, czego nie można zrobić przy łóżku pacjenta. Przez pierwsze dni po przeprowadzeniu zabiegu mogą być podawane dziecku leki przeciwbólowe, aż do ich ustąpienia.

Podczas zabiegu lekaż wykonuje dwa małe otwory w klatce piersiowej. Jeden w miejscu wejścia cewnika pod skórę i drugi w miejscu wejścia cewnika do żyły. Pomiędzy tymi dwoma otworami tworzy się pod skórą tunel. Przez ten tunel przepuszcza się cewnik, a następnie delikatnie wprowadza do żyły. Zostanie też wykonane dziecku zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, aby upewnić się, że cewnik został umieszczony we właściwym miejscu. Następnie miejsca nacięć zostaną dokładnie opatrzone. Cewnik może też mieć kilka szwów, które będą trzymały go w miejscu.

Broviac

Celem personelu szpitala, w którym przebywa dziecku jest zapobieganie powikłaniom po zabiegu, zwłaszcza zakażeniu i przemieszczeniu się cewnika.

- Cewnik zostanie przyklejony taśmą w co najmniej dwóch miejscach poza opatrunkiem.

- Opatrunek będzie zmieniony 24 godziny po jego pierwszym założeniu i co drugi dzień aż do
   zagojenia rany (co zwykle trwa 3-4 tygodnie), po zagojeniu dwa razy w tygodniu. Opatrunek
   powinien być zawsze suchy i czysty.

- Podczas zmiany opatrunku pielęgniarka sprawdzi, czy nie ma objawów zakażenia, w tym
   zaczerwienienia, obrzęku i / lub sączenia.

- Jeżeli cewnik nie jest używany, powinien on być przepłukiwany za pomocą środka
   zapobiegającego krzepnięciu krwi (heparyną), zabieg ten powinien być powtarzany dwa razy
   dziennie.Małe dzieci i niemowlęta z cewnikiem powinny być ubrane, tak aby zapobiec pociągnięciu przez nie za przewody cewnika lub opatrunek. Dziecko powinno zawsze mieć zacisk na samym cewniku i zapasowy zacisk w zasięgu ręki aby zamknąć cewnik na wypadek awarii tego pierwszego.

Pielęgniarka dokładnie poinstruuje Cię jak dbać o BROVIAC w szpitalu i w domu.

Informacje zawarte tutaj mają tylko charakter poglądowy i nie zastąpią informacji udzielanych przez lekarza lub służbę zdrowia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania wiedzy o przeprowadzanych zabiegach.